Rosszindulatú daganatos megbetegedések serdülő és fiatal felnőttkorban

Prof. Dr. Kiss Csongor
Prof. Dr. Udvardy Miklós
Prof. Dr. Szántó János
Dr. Szegedi István
Dr. Molnár Anna Éva
Prof. Dr. Nagy Kálmán
Dr. Kelemen Ágnes
Dr. Radványi Gáspár
Dr.Nagy Zsolt
Dr Szász Róbert

A kutatócsoport rövid bemutatása: A kutatócsoport a DE OEC Gyermekgyógyászati Intézet Gyermekhematológia Onkológia nem önálló Tanszék, a Belgyógyászati Intézet Hematológia Tanszék és az Onkológia Tanszék összefogásával létesült.

A kutatás célja: Felmérjük a DE OEC- betegellátó egységeiben az elmúlt 10 év folyamán gondozott serdülő- és fiatal felnőtt korú daganatbetegségek spektrumát és kórlefolyását. Különös figyelmet fordítunk az akut limfoblasztos leukémia, a limfómák, a csirasejtes daganatok valamint az emlő tumorok vizsgálatára. A fenti négy entitásban elemezzük a betegségek rizikótényezőit és összehasonlítjuk azokat, valamint a kórlefolyást jellemző paramétereket a fiatalabb és idősebb korosztály hasonló adataival. Az akut limfoblasztos betegségben új, a serdülő és fiatal felnőtt korú betegcsoport igényeinek legmegfelelőbb kezelési protokollt fejlesztünk. Tanulmányozzuk a betegség molekuláris patofiziológiáját új, pontosabb rizikócsoportok illetőleg biológiai terápiás célpontok azonosítása érdekében.

Eddigi eredmények: Debrecen és Miskolc gyermek- és felnőtt hematológiai központjaiban 1999-2009 között kezelt 38 beteg (9 nő és 29 férfi; 14-29 év) adatainak retrospektív elemzése során vizsgáltuk a betegség rizikótényezőit és kórlefolyását.
 A betegek között 20 serdülő (≤18 év), 18 fiatal felnőtt volt. A > 18 éves betegeket felnőtt osztályok kezelték felnőtt protokollok szerint, a serdülők közül 18-at gyermekosztályokon, gyermekkori protokollokkal, 2-őt felnőtt osztályon kezeltek. A fiatal felnőtt csoportban kisebb volt a B-sejt progenitor ALL aránya. A genetikai vizsgálatok a fiatal felnőtt begek csoportjában hiányosak voltak. A felnőtt protkollal kezelt begek közül 8/20, a gyermek protokoll szerint betegek közül 11/18 él.
AZ SFF ALL kórlefolyása rosszabb a gyermekkori ALL-nél. A vizsgálati csoporton belül a gyermekgyógyászati protokoll szerint kezelt betegek között volt nagyobb a túlélők aránya. Eredményeink és a szakirdoalmi adatok alapján javaslatot teszünk az ALL-ben szenvedő SFF korcsoport korszerű kivizsgálására és gyógykezelésére. (kézirat beküldve)

Várható eredmények: Pontosan megismerjük a korosztály daganatos betegségeinek megoszlási gyakoriságát, amely reprezentálja a regionális epidemiológiai helyzetet. Meghatározzuk, hogy a korcsoport egyes daganatos megbetegedéseinek kórlefolyása eltér-e és ha igen milyen mértékben a fiatalabb illetőleg idősebb generációk hasonló megbetegedésétől. Jelentős – kedvező vagy kedvezőtlen – eltérések esetén keressük azokat az okokat, amelyek segítségével javítható a korosztály daganatos betegeinek gyógyulási aránya. Előzetes eredményeink szerint az ALL kórlefolyása ebben a betegcsoportban kedvezőtlen, különösen, ha a betegek felnőttkori ALL protokollok szerinti kezelést kaptak. Ezért új, életkor-specifikus protokollt dolgozunk ki, amely javítja a gyógyulási eredményeket. Egyúttal olyan új molekuláris eltéréseket jellemzünk és ismerünk meg, amelyek hozzájárulnak a betegség jobb megismeréséhez, a kezelés hatékonyságának emeléséhez.