Állati eredetű funkcionális élelmiszerek fejlesztése

Dr. Jávor András, egyetemi tanár, intézetvezető
Dr. Prokisch József, egyetemi docens
Dr. Kusza Szilvia tudományos munkatárs
Dr. Czeglédi Levente egyetemi adjunktus
Dr. Vass Nóra tudományos segédmunkatárs
Oláh János tudományos segédmunkatárs
Gulyás Gabriella PhD hallgató

A kutatócsoport rövid bemutatása: A kutatócsoport élelemiszerfejlesztő, analitikai, molekuláris biológiai laboratóriumokkal rendelkezik. A termékelőállítással és fejlesztéssel kapcsolatos kísérletek az egyetem tangazdaságában és külső partnercégeknél folynak (sertés, szarvasmarha). A kísérleti tangazdaságban a kutatások irányvonala a juh és baromfi fajok tenyésztési, takarmányozási és speciális termékelőállítási vizsgálatok. A laboratóriumok eszközellátottsága biztosítja a szaporodásbiológiai, genetikai és proteomikai munkákhoz szükséges műszereket, infrastruktúrát. Az analitikai labor a hatóanyag ellenőrzést, annak élő szervezetbe, illetve termékbe történő beépülését vizsgálja.

A kutatás célja: Az alapkutatás célja az állati eredetű, egészségvédő, hozzáadott értékkel rendelkező élelmiszerek és élelmiszeralapanyagok fejlesztése, az előállítás genetikai és élettani hátterének kutatásával.

Eddigi eredmények: Kidolgoztuk a nanoszelén, a lactomicrosel ipari előállításának technológiáját, elkészültek az első termékek: a szelénnel és kalciummal dúsított gomolyatúró és a szelénnel dúsított joghurt. Toxicitási kísérletben hasonlítottuk össze a Lactomicrosel és más szelénformák mérgező hatását egereken. Kimutattuk, hogy a Lactomicrosel a legkevésbé túladagolható szelénforma, ugyanakkor a biológiai felvehetősége az egyik legjobb.

A tej és tejből készült élelmiszerek DNS alapú vizsgálatához optimalizáltuk a mintaelőkészítést, PCR reakciókat teszteltünk a genom különböző szakaszaira mind a faj, mind a fajták SNP alapú leírásához. A fajtaeredményeket fenotípusosan is kifejeződő génekre alapoztuk. Jelenleg több Magyarországon tenyésztett fajtára jellemző SNP-t ismerünk.

Szakirodalmi adatok és előkísérleteink alapján több kezelésben beállítottuk a takarmányozási kísérletet sertéssel. A test zsírsavösszetételének megváltoztatását, a faj emésztési sajátosságait figyelembe véve, lenmag alapú kiegészítéssel biztosítottuk. A kísérlet során a fenotípusos változásokat felvételeztük, a hízlalások állategészségügyi kontroll mellett folytak, a vágóhídi értékelés megtörtént. Az expressziós vizsgálatokhoz a minták optimalizását a rendelkezésre álló rendszerre elvégeztük.

Várható eredmények: Nanoszelén tartalmú tejtermékek kifejlesztése és előállítása, melyek antioxidáns hatása igazolt, ismert a nanoszelén részecskemérete és a biológiai aktivitása közötti összefüggés. Mérési eljárást dolgozunk ki a nanoszelén érzékeny mennyiségi meghatározására tejtermék mintákból.
Tej és tej alapú élelmiszerek (fajspecifikus, illetve egészségvédő tulajdonsággal rendelkező termék) eredetigazolása. Olyan genetikai vizsgálaton alapuló metodikát fejlesztünk és tesztelünk, melynek alkalmazásával a tejből és a tejtermékekből kivont DNS speciális szakaszának szekvenciája alapján nagy bizonyossággal meghatározható a terméket előállító faj (szarvasmarha, juh, kecske), illetve fajta (szarvasmarha). A metodika a termékvédelemben, az eredet ellenőrzésében olyan eredményeket hozhat, melyek számottevően hozzájárulhatnak egy összetett genetikai alapú rendszer kidolgozásához.
Az omega-3 és omega-6 telítetlen zsírsavakat kedvező arányban tartalmazó hús előállítása során lejátszódó fehérjeexpressziós változások megismerése a funkcionális állati termék előállításának megértését szolgálja. Az állati szervezetben lejátszódó molekuláris változásokat több szövettípusban vizsgálva a takarmány zsírsavösszetételének megváltoztatása által indukált eltéréseket jellemezzük.