Funkcionális dinamika, oszcillációs kémiai reakciók

Dr. Gáspár Vilmos
Dr. Rábai Gyula (egyetemi tanár)
Fráter Edit (PhD hallgató)
Pontos István (PhD hallgató)
Adrian Birzu (Iasi, Románia)
Kiss István Zalán (Saint Louis, USA)
Dr. Tornai István (egyetemi docens)

A kutatás előzményei:

Részvétel az ESF által támogatott FUNCDYN (Funkcionális dinamika komplex kémiai és biológiai rendszerekben) című programban 2006 óta. A nemzetközi együttműködés egyik célja az élő rendszerekhez dinamikai szempontból hasonló kémia rendszerek tervezése és vizsgálata. A program keretében globálisan csatolt elektrokémiai oszcillátorok dinamikáját vizsgáltuk, és jellemeztük a koherens viselkedés, a szinkronizált állapot kialakulását.

Kutatásaink másik fontos előzményét az oszcillációs és kaotikus kémiai reakciók mechanizmusának vizsgálata, valamint a periodikus kémiai reakciók tervezése terén az elmúlt évtizedekben elért, nemzetközileg elismert eredmények jelentik.

A kutatás célkitűzései és eddigi eredményei:

A réz-o-foszforsav elektrokémiai oszcillátor alkalmazásával az első bizonyítékot találtuk arra, hogy késleteltett visszacsatolás hatására bi- ill. triritmiciátás alakulhat ki periodikus dinamikát mutató fizikai, kémiai rendszerekben. Az ábra a T periodusidő változását mutatja a τ késleltetési idő függvényében. A multiritmicitás azt jelenti, hogy egy kiválaszott τ esetén – a rendszer előéletétől függően – többféle, eltérő peridusidejű oszcilláció is lehetséges (saját eredmény).

A sápadt szemeslepke (Lopinga achine) szárnyának mintázata az ESF FUNCDYN brossúrájának címlapján. A mintázat kialakulása egy morfogén diffúziójával értelmezhető, amely reagál a festékanyagok (papiliochrome: sárga, melanin: fekete) prekurzoraival. Célunk a hasonló reakció-diffúzió jelenségek megértése összetett kémiai rendszerek vizsgálatával.

Célunk a súlyosan beszűkült vesefunkciójú, HCV pozitív betegek kombinált peginterferon alfa-2a és ribavirin kezelése során a plazma ribavirin szint monitorozása a kezelés biztonságosságának és  hatékonyságának vizsgálatára. A vérplazma ribavirin szintjét HPLC módszerrel mérjük.

Eddigi vizsgálataink során különös figyelmet fordítottunk új, zárt rendszerű, pH-oszcillációs reakciók tervezésére.