Dr. Papp Klára, egyetemi tanár
Nagy Dániel, történelem MA hallgató
Csorba Noémi, történelem MA hallgató
Perhát Előd, történelem MA hallgató

Kora újkori magyar emlékezethelyek. Magyar királyok és erdélyi fejedelmek emlékezete, udvar és rendek a 17-20. században.

A kutatási terv igen széles körű hazai és külföldi kormányhatósági, vármegyei, városi, családi levéltárakat feltáró, alapkutatásnak minősülő előzményre épül. A kutatási területek a következők: Papp Klára kutatásai (OTKA pályázata a Csáky családról és uradalmairól), és a Barta János által vezetett tudományos műhely (OTKA pályázat, Erdély és a Partium 16–19. századi gazdasága és társadalma) a korabeli forrásokra irányították a figyelmet. Papp Klára: Erdélyi fejedelmek című, Barta János: Nevezetes tollvonás, Egy elfeledett királynő, Mária Terézia s más könyvei korábbi kutatások eredményei. Jeney-Tóth Annamária: Fejedelmi udvar és udvartartás a 17. századi Erdélyben városi számadáskönyvek alapján (Bolyai kutatási ösztöndíj 2005–2008). Dáné Veronka: Az erdélyi fejedelemségkori vármegyei jegyzőkönyvek. Torda vármegye jegyzőkönyvei 1607–1711. (OTKA 1998–2000. Témavezető: Péter Katalin. Résztvevő: Dáné Veronka), illetve új vizsgálata: Torda vármegye birtokos társadalma a 17. század első felében 1603–1658. Bolyai János kutatási ösztöndíj 2009 szeptemberétől). Jakó Klára: A moldvai és havasalföldi vajdák és főtisztségviselők magyar nyelvű levelezése a XVI. század második felétől a XVIII. század elejéig (Bolyai János kutatási ösztöndíj 2000-2003); Az Erdélyi Fejedelemség külügyi szervezete és a román vajdaságok. (Bolyai kutatási ösztöndíj 2007–2010).

A Bocskai és Báthory Gábor évforduló alkalmával rendezett konferenciákkal a Történelmi Intézet felvállalta és útjára indította azoknak történelmi személyiségeknek (erdélyi fejedelmeknek) és életművüknek elemzését és értékelését, akik a régió történetében kiemelkedő szerepet játszottak. A – németül is – megjelent tanulmányköteteket a szakma jól fogadta.

A kutatócsoport a korabeli latin nyelvű források feltárást és fordítását – Tóth Orsolya közreműködésével –, valamint ezek hatásának vizsgálatát is felvállalja. A kutatócsoport tagjai részt vesznek adatbázis-építésben és szócikkeket írnak a magyar emlékezethelyek témában.