A személy bioetikai kontextusai

Dr. Novákné Rózsa Erzsébet, egyetemi tanár
Dr. Kőmüves Sándor, tudományos munkatárs (DE TEK BTK, Filozófiai Intézet)
Dr. Szatmári István, egyetemi adjunktus (DE OEC BMBI - Őssejt laboratórium)
Dr. Tóth Gábor Attila, egyetemi adjunktus (DE TEK ÁJK - Alkotmányjogi Tanszék)
Dr. Bánfalvi Attila, egyetemi docens (DE OEC NK - MI, Egészségügyi Humán Tudományok Tanszék)
Dr. Kakuk Péter, egyetemi adjunktus (DE OEC NK - MI, Egészségügyi Humán Tudományok Tanszék)
Dr. Nemes László, egyetemi tanársegéd (DE OEC NK - MI, Egészségügyi Humán Tudományok Tanszék)
Dr. Kovács József, MTA doktora (SOTE ÁOK - Magatartástudományi Intézet, Bioetika Részleg)
Dr. Sándor Judit (CEU - Center for Ethics and law in Biomedicine /CELAB/)
Dr. Dósa Ágnes, egyetemi adjunktus (SOTE)
Dr. Kiss Lajos András, főiskolai tanár (NYF)
Dr. Tóth János, habil. egyetemi docens (SZTE)
Dr. Drimál István
Dr. Michael Quante, professor (Westfälische Wilhelms Universität Münster)
Dr. Ludwig Siep, professor (Westfälische Wilhelms Universität Münster)
Dr. Kurt Bayertz, professor (Westfälische Wilhelms Universität Münster)
Dr. Volker Gerhardt, professor (Humboldt Universität zu Berlin)
Dr. Carl Friedrich Gethmann, professor (Universität Essen, ill. Europäische Akademie Ahrweiler/Bonn)

A személy bioetikai kontextusai

A kutatócsoport interdiszciplináris környezetbe ágyazott aktivitásainak három profilja van:

1. A német idealizmus személyelméleti modelljeinek relevanciája a személy bioetikai kontextusai vizsgálatában;
  2. Etikai állásfoglalások az őssejtkutatásról folytatott társadalmi diskurzusban;
  3. Etikai állásfoglalások a génmanipulált organizmusokról folytatott társadalmi diskurzusban.

Az első kutatási program a német idealizmus személyelméleti modelljeinek relevanciáját vizsgálva, azokat a klasszikus filozófiai hagyományokat kívánja feleleveníteni, amelyek a mai bioetikai viták számára termékenynek mutatkozhatnak. Különös hangsúlyt kapnak a német idealizmusnak a személyes identitás mibenlétéről alkotott nézőpontjai, elméletei, ami egyben a jelenkori nemzetközi Kant-és Hegel-reneszánsz egyik sarkköve is. E program specifikus célja a jelzett diszkusszióknak bioetika kérdések vizsgálatában való kiaknázása. Erőteljesen építünk nemzetközi együttműködésre, elsősorban német partnerekkel. A német idealizmus kutatások, egyben a bioetikai kutatások nemzetközi fellegvárának számító münsteri egyetemen dolgozó kollégák jelentik az első számú partneri kapcsolatot. Emellett a Berlin- Brandenburgi Tudományos Akadémia, illetve a Bonn melletti Európai Akadémia bioetikai kutatási eredményei is fontos kapcsolódási pontot jelentenek e kutatási program teljesítése szempontjából. Hosszú évekre visszanyúló szakmai együttműködés az alapja a jelzett kooperációknak. E program fontosabb eredményei az első félévben: 1. a közös technikafilozófiai kötet német nyelvű kiadásának előkészítése, 2. a nemzetközi szakmai közvéleményben kiemelkedőnek tartott, a hegeli cselekvéselméletet vizsgáló Quante-monográfia magyar nyelvű megjelenésének előmunkálatai, amelyben a kutatócsoport három tagja vesz részt. 3. Leadásra került hat tanulmány, ebből öt idegen nyelvű. - 2011-re tervben van egy monográfia megírása, illetve a Magyar Filozófia Szemle különszámának elkészítése.

Az őssejtkutatással foglalkozó kutatási programunk a humán embrionális őssejtkutatással kapcsolatos etikai álláspontok kritikai vizsgálatát tűzte ki célul. Az átprogramozott szomatikus sejtekben rejlő lehetőségek nem érvénytelenítették a humán embrionális őssejtekkel folytatott kutatások etikai kérdéseinek relevanciáját. Ezen a tárgyterületen összehasonlító elemző és kritikai értékelő vizsgálatokat egyaránt folytatunk. Fontosnak tartjuk, hogy az etikai pozíciók kritikai elemzése az etikai pozíciók mögött feltehetően meghúzódó teoretikus előfeltételekre is fényt derítsen. A kutatás eredményeit tanulmányok, előadások, illetve egy monográfia formájában tesszük közzé. A monográfia előmunkálatai már megkezdődtek, a három szerző kiválasztásra került (Szatmári István, Tóth Gábor Attila, Kőmüves Sándor), meghatározásra került a szöveg tartalmi szerkezete, és megkezdődött a releváns szakirodalom feldolgozása. A monográfia lezárása 2011 végén várható. A 2011-es év folyamán tervezzük továbbá két tematikus tanulmányblokk megjelentetését (a Magyar Tudomány , illetve a Meditor című folyóiratokba).

A génmanipulált organizmusokról folytatott társadalmi diskurzus elemzése alapvetően a hazai állapot elemzését kívánja nyújtani. A választott módszerünk a kritikai diskurzusanalízis, amelynek egyik előnye abban áll, hogy nem csupán az akadémiai kontextusban születő írásokat, hanem a legkülönfélébb szemiotikai rendszereket (pl. vitafórumok, rádióelőadások, újságcikkek) képes vizsgálat alá vonni, így heterogén empirikus anyagra építve vonja le a következtetéseit. Ugyanakkor a hazai helyzetkép megrajzolása során törekszünk komparatív vizsgálatot is lefolytatni, vagyis a hazai álláspontokat vizsgáljuk a nemzetközi környezetben. A hazai helyzetképet a domináns és kevésbé domináns álláspontok területén kontextualizálva minden bizonnyal kirajzolódnak a hazai pozíció sajátos jegyei. A kutatás eredményeit tanulmányok és előadások formájában tesszük közzé. Tekintettel arra, hogy a második és harmadik program vonatkozásában a 2011-es év elsődleges vállalkozása az őssejtkutatatással kapcsolatos eredmények publikálása, a harmadik program eredményei 2011 második felétől fognak megjelenni.