Integrált nyelvi adatfeldolgozás

Dr. Kertész András, akadémikus, egyetemi tanár
Prof. Dr. Agyagási Klára, egyetemi tanár (Szlavisztikai Intézet)
Dr. Csatár Péter, egyetemi adjunktus (Germanisztikai Intézet)
Dr. Darai Zsuzsanna, egyetemi adjunktus (Germanisztikai Intézet)
Majoros Krisztián, PhD-hallgató (Germanisztikai Intézet)
Dr. Rákosi Csilla, tudományos munkatárs (MTA-DE-PTE-SZTE Elméleti Nyelvészeti Kutatócsoport)
Dr. Pelyvás Péter, egyetemi docens (Angol-Amerikai Intézet)
Tóth Máté, PhD-hallgató (Germanisztikai Intézet)

Integrált nyelvi adatfeldolgozás

A nyelvészeti elméletalkotás egyik sajátossága az utóbbi évtizedekben az volt, hogy a nyelvészek a hipotézisek alátámasztásához felhasznált adataikat egy-egy adattípusra korlátozzák. Például a generatív nyelvészet különböző változatai elsősorban introspektív adatokat alkalmaznak, a konverzáció-elemzés hangfelvételeket tekint adatnak, a korpusznyelvészet digitalizált és annotált szövegekkel dolgozik, a kísérleti nyelvészet értelemszerűen kísérleti adatokkal. Ezzel a hagyománnyal szemben a legfontosabb új felismerések egyike a nyelvi adatforrások integrációjának szükségessége. Ezen azt értjük, hogy a nyelvészeti hipotézisek plauzibilitása növelhető, ha több, különböző forrásból származó adattípus kombinációjával támasztjuk alá őket. Ugyanakkor az, hogy milyen adatforrások milyen feltételek mellett milyen módon kombinálhatók egymással és a kombináció hogyan befolyásolja a hipotézisek plauzibilitását, olyan kérdés, amely esetről-esetre másképp válaszolandó meg. Ennek megfelelően a kutatás célja, hogy egy arra alkalmas tudományelméleti modell (a nyelvészeti adatfeldolgozás Kertész András és Rákosi Csilla által kidolgozott p-modelljének) a felhasználásával megvizsgálja az integrált nyelv adatforrásokból származó evidencia szerepét a nyelvészeti hipotézisek alátámasztásában. Ily módon a tervezett kutatás egységes nyelv- és tudományelméleti keretben megalapozza a fókuszterületen belüli nyelvészeti kutatásokat, majd értékeli az utóbbiak eredményeit, és visszacsatolja azokat az elméleti alapokhoz.

A jelen pályázatban tervezett kutatás a p-modellt kívánja alkalmazni azoknak az adatfeldolgozással összefüggő általános tudomány-módszertani problémáknak a megoldására, amelyeket a gyakorlatban többek között a fókuszterület magyar nyelvészeti munkacsoportjainak kutatási témái is felvetnek.

Az eredményeknek két, egymást kiegészítő típusa várható:

• Általánosítható következtetések levonása az integrált nyelvi adatforrásokból származó evidencia feldolgozásának tudomány-módszertani alapjaira vonatkozóan a p-modell segítségével.
  • Ezen általános felismerések közvetlenül kapcsolhatók a nyelvészeti kutatásokhoz, mivel hozzájárulhatnak a hatékonyabb adatkezeléshez.

Az eredményeket angol és német nyelvű monográfiákban kívánjuk publikálni nemzetközi kiadóknál. Ezen túlmenően számos – magyar, angol és német nyelvű – tanulmányt készítünk.