A kora újkori magyarországi mártirológia és szentkultusz identifikációs vonatkozásai, irodalmi-műfaji jellemzői a 16-18. századi Európa konfesszionális rendszerében, szerepük a vallási emlékezethelyek értelmezésében

Dr. Imre Mihály, egyetemi tanár
Bitskey István, akadémikus, egyetemi tanár
Fazakas Gergely Tamás, tudományos munkatárs
Oláh Szabolcs, egyetemi docens
Száraz Orsolya, tudományos segédmunkatárs
Tóth Judit, egyetemi docens
Móré Tünde, PhD-hallgató
Őry Katinka, PhD-hallgató

A több, különböző kutatóhely munkatársait összefogó, a szakmai utánpótlásért is felelős tudományos műhelyünk célja, hogy a következő két évben is regionális és határokon átívelő együttműködéseire, továbbá nemzetközi kapcsolataira építve integrálja a kora újkori magyarországi művelődéstörténet Európa közös kulturális terében történő kutatásait. Interdiszciplinális alapkutatásaink során a 16–18. századi Kárpát-medence multikulturális közegében vizsgáljuk a regionális, vallási, nyelvi, nemzeti szempontból rétegzett identitástudatok különböző reprezentációs mintáit. Szövegkiadásokkal és feldolgozásokkal jelentős hangsúlyt helyezünk a kora újkori mártirológia és szentkultusz értelmezésére, szinkronban a külföldi kutatási trendekkel. Figyelembe vesszük a személyes és a közösségi értelemben vett identifikációs vonatkozásokat, illetve mind a katolikus reprezentációs mintákra, mind az ezekre adott protestáns válaszokra hangsúlyt helyezünk. A 17. századi puritánus mártirológia és közösségi identitás vizsgálata, valamint Medgyesi Pál életműve így különösen fontos része szövegkiadási programunknak. A kora újkori, felekezethez kötött (katolikus és protestáns), illetve szekularizálódó közösségértelmezések narratíváinak, toposzainak, retorikájának figyelembe vételével a nemzetfelfogások vizsgálatát is új alapokra helyezhetjük. Témáinknak kizárólag a 16-18. századi Európa konfesszionális rendszerén belül van létjogosultsága, ezért kutatásainkat a nemzetközi kulturális kapcsolattörténet összefüggésében végezzük (peregrináció, eszmei és vallási irányzatok, művek hatástörténete), a vonatkozó adatbázisok kidolgozásával és értelmezésével. Eredményeinket nemzetközi konferencián, szimpóziumon és rendszeres műhelyszemináriumainkon mutatjuk be. Kiemelt jelentőséget kapott legújabb kutatásunkban a középkori eredetű hagiográfikus kultusz sajátos protestáns átalakítása, értelmezése (Traditionsstiftung und Erinnerungspolitik), recepciója a 16-17. században, ennek nemzeti-kulturális-konfesszionális identifikációs szerepe, jelentősége; különösen a Szent Erzsébet kultusz érvényesülése a hesseni német-magyar kapcsolatrendszerben. Mindez gazdagon kínálja a Religiöse Erinnerungsorte németországi kutatási irány hazai alkalmazását és a nemzetközi kapcsolatok építését. Célunk 16 19. századi szövegek, források kiadása apparatus critus-szal a Csokonai Universitas Könyvtár Források sorozatban. A kutatócsoport több tagja részt vesz a Németországban folyó munkában, amelynek során magyar vonatkozású szócikkeket írnak (például Propugnaculum Christianitatis, Fertilitas Hungariae, Nagyszombat, Debreceni Református Kollégium) a Religiöse Erinnerungsorte című nagyszabású kiadványba. A program egyik fő szervezője a Tübingenben működő Institut für donauschwäbische Geschichte und Landeskunde. A nevezett kiadvány az átfogó németországi kutatások legfontosabb szaktudományi összegezése, amely az Erinnerungsforschung interdiszciplináris vizsgálatát végzi már majd két évtizede.